• Mon. May 27th, 2024

Laboratori i informatikës në shkollën e mesme të Kukësit ra pre e një grabitje nga autorë të mitur. Policia bën me dije se të miturit janë identifikuar dhe proceduar tashmë në gjendje të lirë, teksa janë gjetur e sekuestruar  5 kompjuterat e vjedhur prej tyre si dhe aksesorë të tjerë.

Ata kishin shkatërruar dyert e shkollës dhe mundën të futeshin në laboratorin e informatikës ku dhe vodhën kompjuterit.

Njoftimi nga Policia e Kukësit:

Zbardhet dhe dokumentohet vjedhja me thyerje në laboratorin e informatikës së shkollës së mesme të qytetit të Kukësit.

Sekuestrohen 5 kompjuterët e vjedhur.

Procedohen në gjendje të lirë 3 shtetas të mitur, si autorë të dyshuar.

Efektivët e Komisariatit të Policisë Kukës, pas marrjes së informacionit se në shkollën e mesme të qytetit të Kukësit, persona të paidentifikuar kishin shkatërruar dyert e shkollës dhe më pas ishin futur në laboratorin e informatikës, ku kanë vjedhur 5 kompjuterë dhe aksesorët e tyre, kanë vlerësuar situatën dhe menjëherë është ngritur grupi hetimor, me qëllim identifikimin dhe vënien para përgjegjësisë ligjore të autorëve.

Si rezultat i hetimeve profesionale të kryera u bë i mundur identifikimi i autorëve të vjedhjes, që janë shtetasit e mitur E. E., E. E. dhe K. E., të cilët për shkak të moshës u proceduan në gjendje të lirë.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan 5 kompjuterët dhe aksesorët e tjerë të vjedhur në ambientet e shkollës.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Kukës, për veprat penale ‘Vjedhja’ e kryer në bashkëpunim dhe ‘Shkatërrimi i pronës’.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *