• Sun. Jun 23rd, 2024

admin

  • Home
  • Qyteza Dardane në Kodrën e Pecës, libri i ri për antikitetin e Kukësit, nga profesor Luan Përzhitës

Qyteza Dardane në Kodrën e Pecës, libri i ri për antikitetin e Kukësit, nga profesor Luan Përzhitës

Qyteza dardane në Kodrën e Pecës-Kukës, është një ndër monumentet e njohura jo vetëm në Shqipëri, por edhe jashtë saj. Një kontribut me vlerë janë publikimet e prof.dr Luan Përzhita…

Shpifi kundër kandidatit të opozitës në Kukës për zgjedhjet e 14 majit, gjykata dënon televizionin ABC News

Gjykata e Kukësit shpalli fajtor për shpifje televizionin pro-qeveritar ABC News, pasi kishte shpifur më herët për Admir Sinamatin, kandidatin e opozitës për zgjedhjet lokale të vitit të kaluar. Vetë…

VIDEO/ Kapen 11 kilogram heroinë në doganën e Morinit

Një sasie e madhe lënde narkotike e llojit heroinë, është zbuluar nga Policia e Kukësit në bashkëpunim me shërbimin doganor të Shqipërisë dhe Kosovës, në pikën kufitare të Morinit. Në…

Nga historia e sportit në Kukës/ Kush është Fatmir Hasanpapa

Shkruan Naim Palushi Nuk mundem me lanë pa i shkrue dy fjalë për sportistin tropojan të viteve 80, i cili për disa vjet dha kontribut për sportin në Kukës. Quhet…

Valltari virtuoz lumjan, Ymer Shehu

Ymer Shehu, Shtiqën, Lumë. Figurë emblematike e folklorit të rrafshes së Lumës. Valltar, udhëheqës i valles së shpatave.

‘Askush nuk tallet dot me Kukësin’/ ‘Armata e Veriut’ e gjen fajin tek arbitrat dhe jo te Presidenca

Kukësi po kalon një sezon tejet të vështirë me skuadrën verilindore që mban aktualisht vendin e fundit në Abissnet Superiore, me pesë humbje radhazi. Skuadra nuk fiton nga 27 tetori…

Lënia pas dore nga shteti, po ‘zhduk’ Veriun, rënia e madhe e lindjeve në Kukës

Shqipëria po përballet me rënie të shpejtë të lindjeve, sidomos në vitet pas pandemisë, por në qarqet e Veriut, fenomeni po intensifikohet më shumë. Teksa lindjet në shkallë kombëtare ranë…

Dëshmorët e Luftës së Lumës, nëntor 1912/ Lufta e Lumës, një nga faqet më të lavdishme të luftërave  shqiptare!-Nga Izet Duraku

Ndonëse ekziston një listë e dëshmorëve të kësaj lufte, madje një pjesë e tyre janë shpallur si të tillë, lista e plotë e tyre ende nuk është hartuar. Nuk është…

Mësuesja e muzikës Aishe Ademaj (Muja)-Nga Naim Palushi

E lindur dhe e rritur në qytetin e Kukësit. Familja e saj ka ardhur në vitet 60 nga Tropoja dhe është vendosur në qytetin tonë. Ishte nxënëse e klasës së…

Historia e orës shekullore në xhaminë e Borjes, në komunizëm familja Dokle e shpëtoi nga shkatërrimi

Historia dhe tradita ruhen me fanatizëm në Borje të Kukësit, fshatin e thellë malor të banuar nga goranët. Simbol i ekzistencës së tyre është ora e xhamisë. ‘Ruajtur riparuar dhe…