DOSSIER/Një qytet me 850 milionë lekë! Si u ndërtua Kukësi i ri, 4 variantet e panjohura dhe “zhdukja” e Kukësit të Vjetër nga HEC Fierzë

Nga Kreshnik KUÇAJ/SCAN Në vitin 1961, Drejtorisë së Projektimit dhe Ndërtimit të Hidrocentraleve i vjen urdhëri për studimin e skemës së shfrytëzimit të lumit Drin për prodhim energjie elektrike. Varianti që gjeti zbatim parashikonte ndërtimin e hidrocentraleve të Vaut të Dejës, Komanit dhe Fierzës. Kuota e liqenit të Fierzës parashikohej të arrinte në 500 metra,…

Read More

Gazeta ‘Blick’: Zviceranët u shpëtuan në Kukës nga kosovarët, Balla shkoi të merrte meritat

Shërbimi i Kërkim-Shpëtimit Malor i Kosovës (SHKSHMK) arriti të shpëtojë dy turistë zviceranë, të cilët mbetën të bllokuar në rajonin e Çajës në Kukës. Lajmi bëri shumë bujë edhe në mediat zvicerane, të cilat shkruajnë se çifti zviceran u shpëtua falë ndërhyrjes së ekspertëve kosovarë. Sipas gazetës më të madhe zvicerane, Blick, turistët zviceranë ishin…

Read More

Autostrada, hekurudha dhe katunarizmi politik shqiptar-Nga Sokol Kolgjini

Pas lirimit të Kosovës, u pa se interesat ekonomike dhe gjeostrategjike në rajon do të ndryshonin. Përplasja e këtyne interesave do të shfaqej në dy grupime, pro dhe kundër faktorizimit të shqiptarëve në rajon. Bashkëpunimi midis Shqipnisë dhe Kosovës me kushte sa ma lehtësuese dhe favorizuese, nënkupton faktorizim të shqiptarëve, anasjelltas, çdo pengesë, vonesë apo…

Read More

Dy turistë zviceranë i zë orteku në Çajë, i shpëtojnë forcat e kërkimit të Kosovës

  Një skuadër e Shërbimit tw Kërkim-Shpëtimit Malor i Kosovës, gjendet në një operacion të ndërlikuar dhe me rrezikshmëri të lartë të kërkim- shpëtimit në afersi të fshatit Çajë, ne zonën e Kukësit, Shqipëri. Për më shumë se 13 orë në aksion, është bërë lokalizimi i dy turistëve zviceran të cilët si pasojë e reshjeve…

Read More

13 milionë hyrje-dalje në doganën e Morinit

Pika e kalimit kufitar tokësor me Kosovën, ajo e Morinit, ka regjistruar gjatë vitit të kaluar një nga flukset më të larta të lëvizjes mes dy vendeve. Këtë fakt e ka konfirmuar drejtori i drejtorisë rajonale të policisë kufitare për pjesën perëndimore të Kosovës, sipas të cilit, ky fluks lëvizjesh ka shënuar edhe një numër…

Read More

VIDEO/ Tre fshatra të harruar, rruga e Shtanë, Shikaj dhe Dukagjin si para një shekulli

  Prej më shumë se 30 vjet rreth 100 familje të tre fshatrave Shtanë, Shikaj e Dukagjin në Njësinë Administrative Malzi të Kukësit përballen me vështirësitë e infrastrukturës rrugore. Për të mbërritur nga rruga nacionale Kukës – Shemri në tre fshatrat, për 10 kilometra për banorët dhe drejtuesit e mjeteve është një sfidë e përditshme…

Read More

Libri “Fortesat e Drinit në shekujt IV–VI”-Nga Prof. Dr. Luan Përzhita

Libri “Fortesat e Drinit në shekujt IV–VI” pasqyron një ndër periudhat më të rëndësishme të fillimit të ndryshimeve të mëdha politike, ekonomike, administrative dhe etnike në provincat e Iliricumit. Luginat e Drinit kanë lidhur historikisht provincat e Iliricumit të Epirit të Ri, Maqedonisë II, Dardanisë, Prevalitanisë etj. Hapësira kohore midis shekujve IV–VI është një periudhë…

Read More

Kukësi në lëmsh, Nica thotë se u dorëhoq, më pas përgënjeshtrohet, sulmohet edhe lojtari që humbi penalltinë

  ‘E mbyll këtu me Kukësin. Sapo ia komunikova edhe skuadrës në dhomat e zhveshjes. Kam dhënë dorëheqjen nga drejtimi i skuadrës’. Ky është komunikimi i shkurtër që Stavri Nica pati me gazetarë, sipas asaj që raporton ‘Panorama Sport’. Një dorëheqje e kuptueshme për rezultatet që nuk vijnë, por edhe me natyrën e teknikut. Kontrovers…

Read More