Fitorja e VV na kujton kryengritjen e 1912 të udhëhequn nga Hasan Prishtina

Read Time:47 Second

Shkruan Sulejman Dida

Zoti e bekoftë Kosovën për zgjedhjen që bani!

Nuk mund të mos jemi entuziastë për kët arritje madhore civilizuese.

Fitorja e VV na kujton kryengritjen e përgjithshme shqiptare të vitit 1912 të udhëhequn nga Hasan Prishtina, përcaktuese për pavarësinë e Shqipnisë, kryengritje ku Kosova mbajti peshën kryesore, madje e vetme, ndersa vetë ajo u sakrifikue.

E, sot kur të dyja pjesët i ka mbërthye për vdekje plutokracia si pushtet tue i rrezikue në shpërbamje të matejshme, ndodhi fitorja e Albinit, e Vjosws dhe idealistëve të tjerë që u banë bashkë.

E kjo fitore asht po aq e randsishme sa në vitin 1912 sepse u jep kurrajë shqiptarëve që ta marrin fatin në dorë përmes votës.

U jep zemër të mos i dorëzohen mafies dhe krimit, shantazhit dhe kërcenimeve.  Bashkimi i idealistëve, i njerezve të thjeshtë që e duen vendin dhe familjen ban energjinë e pandalshme rigjeneruese të kombit.

Zoti e bekoftë Kosovën.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Moti, situata në Kukës e rëndë, shumica e rrugëve të pahapura, e gjithë zona pa energji
Next post ‘Babi po rreh vëllain e vogël’/ Arrestohet 48-vjeçari në Kukës për dhunë ndaj fëmijëve