FOTO historike/ Hotel “Italia”, Kukesi i vjeter 1940

Read Time:32 Second

Godinë dykatëshe, pronë e prizrenasit Kin Ndoka.

Dikur ishte në qytetin e Kukësit në vendin ku kryqëzohej rruga Mbretnore (që fillonte nga ura mbi Drinin e Zi dhe përfundonte te dyqani i Mustaf Çerkezit) me rrugën “Ali Pashë Gucija” (që fillonte nga dyqani i Xhemil Didës dhe përfundonte te shkolla “Bajram Curri”).

Gjatë luftës ndërtesa u dëmtua. Në vitin 1945, me “ndihmën e jugosllavëve” në truallin e këtij objekti filloi ndërtimi i një kompleksi 4-katësh: hotel, restorant, kinema.

Por në vitin 1948 jugosllavët i ndërprenë punimet dhe financimin.
Punimet përfunduan në vitina 1949, vit në të cilin u hap edhe kinemaja e parë në qytetin e Kukësit.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post ‘Kukësi në 79 ditë’/ Pranvera dramatike e vitit 1999-Shkruan Petrit Palushi
Next post Në Bujan të Tropojës vatër me grip shpendësh, dogana e Morinit ndalon importin