• Sun. May 26th, 2024

Kukës, ‘fast food’-in e kthyen në klinikë dentare, hetim turkut dhe kuksianes

Jan 30, 2022

Dy persona janë proceduar penalisht, por në gjendje të lirë, pasi kishin hapur një klinikë dentare në Kukës, të palicencuar, duke shmangur detyrimet tatimore.

Sipas Policisë së këtij qyteti, 49-vjeçari me inicialet H.U., shtetas turk me banim në Kosovë, dhe 38-vjeçarja me inicialet M. U., nga Kukësi, e kishin regjistruar subjektin e tyre me fushë veprimtarie ‘fast food’, por në periudha të ndryshme e kanë përshtatur si klinikë dentare dhe kanë ushtruar aktivitet të palicencuar, duke shmangur detyrimet tatimore.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan pajisjet dentare, tha Policia e Kukësit.

Njoftimi i Policisë së Kukësit:
Ushtronin aktivitet në një klinik dentare të palicencuar, duke shmangur detyrimet tatimore, procedohen penalisht 2 shtetas.

Specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik në DVP Kukës proceduan në gjendje të lirë, për veprat penale ‘Fshehja e të ardhurave’ dhe ‘Punësimi i paligjshëm’, shtetasit:

M. U., 38 vjeçe, banuese në Kukës.
H. U., 49 vjeç, lindur në Turqi dhe banues në Kosovë.

Këta shtetas e kishin regjistruar subjektin e tyre me fushë veprimtarie fast food, por në periudha të ndryshme e kanë përshtatur si klinikë dentare dhe kanë ushtruar aktivitet të palicencuar, duke shmangur detyrimet tatimore.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan pajisjet dentare.
Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kukës, për veprime të mëtejshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *