‘Luma pushkë lirie’/ Një këngë për Lumën dhe historinë e saj

Është publikuar projekti më i rëndësishëm i vitit të kaluar për Lumën, një këngë për krahinën dhe historinë e saj.

E bazuar kryesisht në betejën e qafës së Kolesjanit në vitin 1912 kundër Serbëve, kënga flet për ato kohëra epike të krahinës së Lumës.

Me një interpretim të shkëlqyer nga aktori Reshat Arbana dhe këngëtarët e njohur Ilir Shaqiri dhe Nikollë Nikprelaj, kënga vjen si një himn i zonës së Lumës dhe më gjerë.

LUMA PUSHKË LIRIE

Interpretojnë:

Reshat Arbana

‘Nderi i kombit’

Ilir Shaqiri

‘Nderi i republikës së kosovës’

Nikollë Nikprelaj

‘Mjeshtër i merituar’

Muzika & orkestrimi:

Edmond Zhulali

‘Kalorës i urdhërit të skënderbeut’

Teksti:

Luftar Spahiu

Lavdrim Rata

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

BMW X-5 del përplaset me trasenë në rrugën Kukës-Morin

Thu Jan 7 , 2021
Një aksident i rëndë ka ndodhur gjatë mesditës në aksin Kukës-Morinë. Një automjet BMW X5, ku udhëtonin tre shtetas në drejtim të Kosovës, ka dalë nga rruga, duke përfunduar jashtë trasesesë së rrugës. Për fat të mirë nga ky aksident nuk ka persona të lënduar. Shkak për aksidentin mendohet të […]