Në kohë më të hershme Gora, është e shquar për mjeshtër të guzhinës në disa specialitete. Historikisht ata janë njohur si gjellbërës dhe si zejtar ëmbëltorësh. Zeja e ëmbëltorëve, gjatë shekujve më parë e kanë ushtruar goranët, në territorin e Perandorisë Osmane. Ata shërbyen edhe në mutfakët (kuzhinat) e sulltanëve […]

Festa e bjeshkëve është aktiviteti më i ri që synon të promovojë turizmin malor në Qarkun e Kukësit. Bushtrica ishte vendi që mblodhi banorët e zonës, drejtues të pushtetit lokal dhe ministrin e Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi. Qëllimi është për të tërhequr vëmendjen e turistëve për bukuritë natyrore të […]

Në kuadër të kontrolleve në akset rrugore dhe në kufirin e gjelbër, evidentohet dhe arrestohet në flagrancë një shtetas, për ‘Dhënie ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit’ kundrejt fitimit dhe ‘Drejtimi i mjetit në mënyrë të parregullt’. Specialistët për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme në DVP Kukës arrestuan në […]

Ngushëllime Familjes Gjana! Sot në Bruksel Belgjike, u nda nga jeta Qazim Gjana! Qazim Gjana, nga fshati Bicaj Kukes, i arratisur prej diktaturës komuniste, ku gjithë jetën e Tij, e vuri në shërbim te çështjes kombëtare për një Shqipëri Etnike! Atdhetari Qazim Gjana, edukoj djemtë e Tij me ndjenje atdhetashurie […]

Të tjera raste me koronavirus janë regjistruar në Kukës. Siç bën të ditur ministria e Shëndetësisë, janë 3 raste të reja të evidentuara gjatë ditës së fundit. Personat janë në shtëpitë e tyre të karantinuar. Ndërkaq janë më shumë se 35 raste aktive me koronavirus në zonën tonë. Disa prej […]

Mbyllet takimi në stadiumin “Elbasan Arena”. Skuadra jonë ka fituar me rezultatin 3-0, falë dy golave të Cooper dhe golit të Vesel Limaj. Ekipi ynë mban vendin e dytë ne klasifikim me 4 pikë më pak se Tirana e vendit të parë, teksa ndeshja e radhës luhet ndaj Teutës për […]