Personazhe kuksianë/ Mjeshtri i lodrës Xhemali Toçilla

Shkruan Petrit Palushi

Lodraxhija i famshëm kuksian, i paharrueshmi virtuoz, XHEMALI TOÇILLA

Ky Mjeshtër, krijoi te pamundshmen me interpretimin me lodër, nji lloj magjie qe duhen dekada te ripërsëritet.

Fjala: Mjeshtër, është ma e pakta për te.

Nuk ka marre vlerësimin e duhur – as shoh drite ne horizont qe shoqnija jone e pavëmendshme ta vlerësoje si duhet, sepse kemi te bëjmë me nji MJESHTER.

Ky virtuoz ka vdeke i vorfen – por madheshtija e tij ka mbete ne kujtesën jo vetëm te kuksianëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Eksperimenti Rama me veriun e Shqipërisë e ka tejkaluar eksperimentin e diktatorit Hoxha!

Thu Apr 8 , 2021
Nga Enver Bytyçi Pesë hidrocentralet më të fuqishëm në Shqipëri shtrihen në veri të Shqipërisë. Ata i japin energji gjithë vendit. Janë gjithashtu garancia e sigurisë energjitike për shqiptarët. Këta janë Hidrocentrali i Komanit, Fierzës, Vaut të Dejës, Shkopetit dhe Ulzës. Tani shtohet dhe një hidrocentral tjetër i madh, ai […]