• Sat. Jun 22nd, 2024

Raste të reja me koronavirus në Kukës

Sot janë shënuar raste të reja me koronavirus në Kukës.

Sipas ministrisë së Shëndetësisë, bëhet fjalë për 1 rast të ri.

Ndërkaq, në Has dhe Tropojë sot nuk raportohen rastë të reja.

Deklarata e plotë e ministrisë së Shëndetësisë:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje të gjithë qytetarëve të respektojnë me përpikmëri rregullat e higjienës, distancimit fizik dhe mbajtjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë.

Është e rëndësishme të shmangen lëvizjet e panevojshme dhe të kufizohen kontaktet, për të parandaluar përhapjen e COVID19.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit të përhapjes së virusit Sars Cov2, rastet e reja dhe situatën në spitalet COVID.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 1942 testime, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 501 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki: Rastet sipas shpërndarjes gjeografike:

219 raste në Tiranë, 33 raste në Elbasan, 32 raste në Korçë,

30 raste në Gjirokastër, 27 raste në Vlorë, 24 raste në Durrës,

16 raste në Krujë dhe Lezhë, 13 raste në Fier, Gramsh dhe Kuçovë,

10 raste në Lushnje, 9 raste në Kurbin, 7 raste në Mat dhe Librazhd,

6 raste në Devoll, 4 raste në Mallakastër dhe Tepelenë,

3 raste në Mirditë, Sarandë, Delvinë, Malësi e Madhe,

2 raste në Shkodër, 1 rast në Bulqizë, Kukës, Kavajë, Pukë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 90 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 12,092 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 374 pacientë, 13 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 2 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: një 59 vjeçare nga Lushnja dhe një 73 vjeçar nga Tirana, me sëmundje bashkëshoqëruese.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet të gjithë qytetarëve që janë të konfirmuar ose në pritje të përgjigjes së testit, të qëndrojne të izoluar, duke respektuar detyrimin e vetekarantinimit. Për çdo shenjë të sëmundjes duhet të kontaktoni mjekun tuaj të familjes. Nëpërmjet linjës së gjelbër falas 0800 40 40 mund të lidheni me mjekun e familjes dhe të merrni informacionin e nevojshëm për COVID19.

Urgjenca Kombëtare është 24/7 në shërbim të pacientëve. Telefononi 127 nëse dyshoni se jeni të prekur nga Covid19 dhe për çdo urgjencë mjekësore.

COVID-19 – Statistika (8 Nëntor 2020)

Raste të reja ditore 501

Të shëruar ne 24 orë 90

Të shtruar në spitale 374

Humbje jete në 24 orë 2

Testime ditore 1942

Testime totale 139,114

Raste pozitive 24,206

Raste të shëruara 12,092

Raste Aktive 11,555

Humbje jete 559

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 5682

Durrës 980

Fier 916

Korçë 753

Shkodër 645

Elbasan 565

Lezhë 545

Vlorë 506

Berat 326

Kukës 267

Gjirokastër 256

Dibër 114

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *