• Mon. May 27th, 2024

Rikthehet koronavirusi në Kukës/ Ja sa raste të reja janë shënuar

Rikthehet koronavirusi në Kukës.

Pas disa ditësh pa raste të reja, ministria e Shëndetësisë sot ka deklaruar se në Kukës janë shënuar 4 të infektuar me koronavirus Covid 19.

Gjithashtu 4 raste të reja me koronavirus janë shënuar edhe në Tropojë.

Në Has janë identifikuar 2 raste të reja.

Deklarata e ministrisë së Shëndetësisë:

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1413 testime, 96 të shëruar, 295 raste të reja dhe 3 humbje jete në 24 orët e fundit

Ju informojmë lidhur me situatën epidemiologjike në 24 orët e fundit të COVID19 në Shqipëri: Janë kryer 1413 testime në 24 orët e fundit, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 295 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.

Janë shëruar 96 qytetarë, duke e çuar në 10167 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

74 të prekur në Tiranë,

39 të prekur në Durrës,

30 raste në Shkodër,

22 raste në Lushnje, 12 raste në Vlorë,

11 raste në Fier dhe Pogradec,

10 raste në Krujë dhe Berat,

9 raste në Elbasan dhe Lezhë,

7 raste në Gjirokastër,

6 raste në Kurbin,

5 raste në Divjakë,

4 raste në Kukës, Tropojë, Prrenjas, Skrapar,

3 raste në Sarandë, Gramsh, Kuçovë,

2 raste në Has dhe Shijak,

1 rast në Fushë- Arrëz, Devollë, Kavajë, Mirditë,Rrogozhinë, Mallakastër, Librazhd, Mat, Përmet, Roskovec, Klos.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 259 pacientë, 22 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 47 vjeçar nga Tirana, një 53 vjeçare dhe një 64 vjeçar nga Durrësi, me sëmundje bashkëshoqëruese.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet me një thirrje secilit prej jush: Tregoni kujdes me respektimin e rregullave sepse shkujdesja e vërejtur favorizon përhapjen e virusit, i cili po prek çdo moshë, pa dallim.

Përdoreni maskën kudo në ambientet jashtë shtëpisë, ruani distancën dhe kujdesuni për higjienën.

Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID19.

Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për sherbim psikologjik te specializuar dhe të sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth COVID19.

COVID-19 – Statistika (19 Tetor 2020)

Raste të reja ditore                 295

Të shëruar ne 24 orë              96

Humbje jete në 24 orë            3

Testime ditore                                    1413

Testime totale                         108.782

Raste pozitive                          17350

Raste të shëruara                   10167

Raste Aktive                            6729

Humbje jete                            454

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë              3307

Durrës             693

Shkodër           477

Fier                  419

Korçë              404

Lezhë               350

Elbasan            293

Vlorë               243

Berat               202

Kukës               172

Dibër               86

Gjirokastër      83

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *