• Sat. Jun 22nd, 2024

Rritje e madhe rastesh me koronavirus në Kukës

Ditën e sotme Kukësi ka shënuar një rritje të madhe rastesh me koronavirus.

Bëhet fjalë për 22 raste vetëm në Kukës.

Por edhe Hasi dhe Tropoja sot kishin raste të shumta.

Bëhet fjalë për 6 raste në Has dhe 3 në Tropojë.

Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë:

Në 24 orët e fundit situata paraqitet si vijon:

Janë kryer 2734 testime, duke përfshirë këtu edhe testet e shpejta që kanë nisur të përdoren në 24 orët e fundit dhe kanë rezultuar pozitivë 879 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

252 raste në Tiranë, 62 në Shkodër, 49 në Durrës, 40 në Kavajë, 35 në Sarandë, 32 në Lushnje, nga 31 raste në Krujë, Kuçovë, 30 në Vlorë, 28 në Elbasan, 24 në Mat, 22 në Kukës, 20 në Pogradec, nga 19 raste në Gjirokastër, Fier, 18 në Korçë, 17 në Lezhë, nga 15 raste në Bulqizë, Peqin, Skrapar, nga 14 raste në Mirditë, Përmet, 10 në Tepelenë, 9 në Malësi e Madhe, 8 në Kurbin, nga 7 raste në Gramsh, Devoll, Dibër, nga 6 raste në Has, Mallakastër, nga 5 raste në Berat, Kolonjë, nga 3 raste në Delvinë, Tropojë, 1 në Pukë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 384 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 24.520 që nga fillimi i epidemisë.

Numri i të shtruarve në spitale është i qëndrueshëm. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 455 pacientë, 27 në terapi intensive, 7 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 12 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: 9 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Korça, 1 qytetar nga Lezha, 1 qytetar nga Kuçova, të moshave 43-92 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë me mjekun e familjes, për t’u referuar për testim, ndjekje të vazhdueshme dhe për rimbursimin e barnave të trajtimit ambulator në banesë

Telefononi linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar me mjekun tuaj të familjes. Telefononi Urgjencën Kombëtare 127 kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID.

COVID-19 – Statistika (12 Dhjetor 2020)

Raste të reja ditore 879

Të shëruar ne 24 orë 384

Të shtruar në spitale 455

Humbje jete në 24 orë 12

Testime ditore 2.734

Testime totale 219.175

Raste pozitive 47.742

Raste të shëruara 24.520

Raste Aktive 22.233

Humbje jete 989

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 12034

Fier 1702

Durrës 1384

Korçë 1132

Vlorë 1117

Shkodër 1026

Elbasan 936

Berat 821

Lezhë 808

Gjirokastër 545

Kukës 439

Dibër 289

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *