• Sat. Jun 22nd, 2024

Shpërthen koronavirusi në Kukës/ Ja sa raste të reja janë

Pas disa ditësh qetësie, sot janë raportuar disa raste me koronavirus në Kukës.

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar sot bilancin e infektimeve të reja me koronavirus.

Sipas ministrisë janë 5 raste të reja në Kukës.

Po kaq raste të reja janë edhe në Tropojë.

Njoftimi i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë:

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1472 testime, 57 të shëruar, 327 raste të reja dhe 9 humbje jete në 24 orët e fundit

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit të përhapjes së virusit Sars Cov2, rastet e reja dhe situatën në spitalet Covid.

Aktualisht në 3 spitalet Covid, po trajtohen 293 pacientë, 14 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, ne 24 oret e fundit, kanë humbur jetën 9 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në 2 spitalet Covid:

44 vjeç dhe 69 vjeç nga Tirana,

60 vjeçe nga Mati, 65 vjeçe nga Durrësi, 66 vjeç Tropojë, 68 vjeç nga Pogradeci, 71 vjeçe nga Elbasani, 71 vjeç nga Berati, 78 vjeç nga Korça.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 1472 testime, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 327 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

152 raste në Tiranë

25 në Durrës

14 në Lezhë

12 në Mirditë

11 raste në Korçë, Elbasan

10 në Kavajë

9 në Gjirokastër

7 raste në Shkodër, Lushnje, Berat

5 raste në Kukës, Tropojë

4 raste në Devoll, Mallakastër, Përmet, Gramsh

3 raste në Fier, Kurbin, Vlorë, Librazhd, Ura Vajgurore, Fushë Arrëz

2 raste në Pukë, Dibër, Prrenjas, Kuçovë

1 rast në Krujë, Kamëz, Pogradec, Tepelenë, Roskovec, Bulqizë, Peqin, Klos, Skrapar, Cerrik.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 57 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 11,246 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje qytetarëve të mos e ulin vigjilencën për zbatimin e masave antiCOVID, ruani distancën fizike me persona që nuk janë familjarët tuaj, kujdesuni për higjienën personale dhe mbani maskën në ambientet jashtë shtëpisë.

Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID19.

Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për sherbim psikologjik te specializuar dhe të sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth COVID19.

COVID-19 – Statistika (1 Nëntor 2020)

Raste të reja ditore 327

Të shëruar ne 24 orë 57

Të shtruar në spitale 293

Humbje jete në 24 orë 9

Testime ditore 1472

Testime totale 126,692

Raste pozitive 21,202

Raste të shëruara 11,246

Raste Aktive  9,438

Humbje jete  518

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 4782

Durrës             873

Fier 719

Korçë 578

Shkodër 533

Lezhë 437

Elbasan 414

Vlorë 387

Berat 284

Kukës 199

Gjirokastër 141

Dibër 91

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *