• Thu. Jun 13th, 2024

Lajme Kukesi

  • Home
  • Bazuar në një ngjarje të vërtetë/ Një film po xhirohet në Kukës

Bazuar në një ngjarje të vërtetë/ Një film po xhirohet në Kukës

Prej ditësh në Kukës kanë nisur xhirimet e filmit ‘Triumf Pa Lavdi’ me regji të Mentor Mata me origjine nga Kukësi që jeton në Britaninë e Madhe. ‘Triumf Pa Lavdi’…

Aksident me vdekje në Gjegjan

Një aksident me pasojë vdekjen ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në autostradën “Milot-Morinë”. Një mjet ka përplasur një këmbësor rreth 60 vjeç, i cili ndërroi jetën në vendngjarje. Drejtuesi i…

Djemtë e Lumës ‘pushtojnë’ shtëpinë e Beethoven-it në Vjenë-Shkruan Lad Rata

Rreth 60 përqind e territorit austriak përbëhet nga malet. Industria e drurit këtu luan një rol tejet të rëndësishëm në ekonominë e vendit. Rreth gjysmë milioni njerëz janë të punësuar…

Prokuroria e Kukësit kërkon konfiskimin e pasurive të të dënuarit për drogë në Itali

Prokuroria e Kukësit ka kërkuar konfiskimin e pasurive të një të dënuari për shpërndarje të lëndëve narkotike në Itali. ‘Kjo prokurori, më datë 13.01.2020 ka regjistruar referimin pasuror nr. 1,…

Qaramaria në malin e Pikllimës

Shkruan Izet Durakut Morin! Qaramaria e dashur në malin e Pikllimës. Sipas shkrimtarit të jashtëzakonshëm lumjan, Miftar Spahija, doktoruar për letërsi në vitin 1940, në Itali, Qaramaria si fjalë vjen…

Kopshti i vajzës

“Gjëja më e shtrenjtë për vajzat e Gorës janë lulet. Ato janë gëzim dhe pranverë, ëndërr dhe këngë, jetë dhe dashuri. Sapo ato pëlqejnë një djalë, nuk i flasin me…

Vallja e Kukësit një pasuri e shpirtit të ndjeshëm artistik-Shkruan Besim Cengu

Deri në vitin 1993 ‘Vallja e Kukësit’ është quajtur ‘Suita lumjane’. Mbi këtë material muzikor e koreografik kanë punuar muzikantë me zë Zef Gruda, Hamdi Gjana, Aleksandër Lalo, Pandi Bello,…

Kukësi në finalen e Kupës, eliminoi Tiranën

Kukësi, bëhet skuadra e parë që kualifikohet në finalen e Kupës së Shqipërisë. Verilindorët, eliminuan Tiranën në gjysmëfinale. Sukses i rëndësishëm për skuadrën e Bledar Devollit, që iu fal fitores…

Sezoni turistik në Kukës, qendrat shëndetësore në shërbim edhe të turistëve

Ardhja e sezonit veror ka shtuar masat në qendrat shëndetësore të qarkut Kukës, me qëllim ofrimin e shërbimit shëndetësor jo vetëm për banorët por edhe për turistët që zgjedhin këtë…

Kukësi i rënë në Kategorinë e Parë, por kërkon finalen e Kupës

Kukësi është i fokusuar i tëri në Kupën e Shqipërisë. Tani, praktikisht të rënë nga Superiorja, verilindorët duan të shpëtojnë në njëfarë mënyre sezonin, duke shkuar në finalen e Kupës…