• Thu. Jun 13th, 2024

Naim Palushi

  • Home
  • Sheshi që meriton nji emën-Shkruan Naim Palushi

Sheshi që meriton nji emën-Shkruan Naim Palushi

Në pranverën e vitit 1999 ishte vend-grumbullimi ma i madh i të dëbuemve nga lufta në Kosovë (nga sheshi “Skënderbej deri te Dega e Mbrendshme). Tre muaj kanë jetue me…

Nga historia e sportit në Kukës/ Kush është Fatmir Hasanpapa

Shkruan Naim Palushi Nuk mundem me lanë pa i shkrue dy fjalë për sportistin tropojan të viteve 80, i cili për disa vjet dha kontribut për sportin në Kukës. Quhet…

Mësuesja e muzikës Aishe Ademaj (Muja)-Nga Naim Palushi

E lindur dhe e rritur në qytetin e Kukësit. Familja e saj ka ardhur në vitet 60 nga Tropoja dhe është vendosur në qytetin tonë. Ishte nxënëse e klasës së…

Prizreni për ne kuksianët ka qenë qyteti i andrrave tona, i rinisë tonë…-Nga Naim Palushi

Qytet i ndaluem për ne prej vitit 1948, gati-gati nuk kena guxue me ja përmend as emnin. E kemi përmend në shkollë veç prej Lidhjes Shqiptare të Prizrenit në landën…

FOTO/ 60 vjetori i nisjes së ndërtimit të Kukësit të ri, që askush nuk e përkujtoi

Nga Naim Palushi Me datë 22 korrik 2022 u mbushën plot 60 vjet kur u vû guri i parë për ndërtimin e Qytetit të Ri, Kukës. Kjo për shkak se…

Pak replikë me shkruesin e ktij statusi antikuksian-Nga Naim Palushi

Statusi titullohet “Çudira shqiptare”, por asht fshi prej autorit pas reagimit të nji mase t’madhe komentuesish për marrinat që ka shkrue. Autori asht me origjinë prej Prizreni, lind e rrit…

FOTO/ Tre urat e famshme përgjatë lumit Drin

Nga Naim Palushi Tre urat e famshme përgjatë lumit Drin Sipas radhës në foto: Ura e Vezirit mbi shtratin e Drinit të bashkuem. Ma e madhja prej tri urave. Ndoshta…

FOTO/ Njerëzit që projektuan dhe ndërtuan Kukësin e ri

Nga Naim Palushi Në datëlindjen e Kukësit të Ri. Një relike e fillimit të viteve 60! Maketi i Kukësit të Ri me autor të studimit urbanistin Misto Mele. Marrë nga…

FOTO historike/ Si u ndërtua Kukësi i Vjetër

Këto janë foto të qytetit të Kukësit të Vjetër në ndërtim e sipër. Fotografitë janë publikuar nga Naim Palushi në profilin e tij në Facebook. Pamjet janë të Kukësit në…