Të tjera infektime/ Koronavorusi i merr jetën tropojanit

Një tjetër qytetar nga Tropoja ka humbur jetën për shkak të koronavirusit.

Siç njofton Ministria e Shëndetësisë, bëhet fjalë për një 88-vjeçar i cili ishte i shtruar në spitalin Covid-2, Sanatoriumi.

Ndërkaq në Tropojë janë shënuar edhe 2 raste të reja me koronavirus.

Ndërkaq në Kukës dhe Has nuk janë raportuar raste të reja.

Njoftimi i plotë i Ministrisë së Shëndetësisë:

Ju informojmë lidhur me situatën epidemiologjike në 24 orët e fundit të COVID19 në Shqipëri: Janë kryer 1304 testime në 24 orët e fundit, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 288 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.

Janë shëruar 51 qytetarë, duke e çuar në 10705 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

147 raste në Tiranë,

16 në Fier,

14 në Krujë, Gjirokastër,

13 në Durrës,

11 në Kavajë,

10 në Lushnje, Gramsh, Kuçovë

8 në Peqin,

7 në Elbasan,

4 në Shkodër, Kurbin,

3 në Tepelenë,

2 në Vlorë, Tropojë, Kamëz, Pogradec, Divjakë,

1 në Lezhë, Mirditë, Rrogozhinë, Berat, Dibër, Memaliaj, Skrapar.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe ‘Shefqet Ndroqi’ po trajtohen 280 pacientë, 14 në terapi intensive nga të cilët 9 pacientë janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 50 vjeçar nga Lezha, një 56 vjeçare nga Tirana, një 88 vjeçar nga Tropoja. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë prej masave që autoritetet shëndetësore ju rekomandojnë.

Evitoni grumbullimet e çdo lloji.

Mbani maskën në mënyrë korrekte duke mbuluar hundën, gojën dhe mjekrën në ambientet e mbyllura dhe të hapura, respektoni distancimin fizik dhe higjienën personale.

Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID19.

Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për sherbim psikologjik te specializuar dhe të sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth COVID19.

COVID-19 – Statistika (26 Tetor 2020)

Raste të reja ditore 288

Të shëruar ne 24 orë 51

Të shtruar në spitale 280

Humbje jete në 24 orë 3

Testime ditore 1304

Testime totale 118329

Raste pozitive 19,445

Raste të shëruara 10,705

Raste Aktive 8260

Humbje jete 480

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 4247

Durrës 779

Fier 535

Shkodër 498

Korçë 490

Lezhë 388

Elbasan 369

Vlorë 321

Berat 237

Kukës 184

Gjirokastër 119

Dibër 93

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Mashtrimi në rritje, turmat në tkurrje, heronj nuk ka-Nga Sulejman Dida

Mon Oct 26 , 2020
Përse duhet që kandidatët për parlamentarë me u shqetësu për premtimet para turmave elektorale? Dhe ngrenë për këtë qëllim ekipe ‘këshilltarësh’ që kanë si kriter të mashtrojnë turmën dhe ti bëjnë qefin kandidatit? Në kundërshtim me misionin dhe përgjegjësitë (e parlamentarit të ardhshëm) kandidati premton për komunitetin gjithçka jashtë kompetencave […]