Dy të rinj nga Kruja janë arrestuar në flagrancë teksa po tentonin t’i shmangeshin kontrolleve të forcave të rendit, pasi ishin duke transportuar disa klandestinë.

Kontrolli ndodhi në zonën e njohur si ura e Drinit të Zi, ndaj një mjeti tip Audi i drejtuar nga 28-vjeçari K.C. Personi ka tentuar t’i shmangej postbllokut, duke u larguar me shpejtësi dhe më pas duke braktisur mjetin ku ndodheshin ende klandestinët e tmerruar.

Personi kishte hipur ndërkohë në një mjet tjetër tip Benz, i drejtuar nga një bashkëpunëtor i tij, dhe po kthehej drejt Tiranës, por forcat Shqiponja arritën të ndalojnë mjetin, duke vënë në pranga dy të rinjtë.

Njoftimi i Policisë së Kukësit:

Goditet një tjetër rast i dhënies ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit, arrestohen në flagrancë 2 shtetas.

Njëri nga të arrestuarit nuk iu bind urdhrit të punonjësit të Policisë për të ndaluar mjetin.

Efektivët e DVP Kukës, në vijim të punës për goditjen e aktivitetit kriminal në fushën e dhënies ndihmë shtetasve të huaj, për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt fitimit, kanë vijuar kontrollet për këtë qëllim. Gjatë kontrolleve, në vendin e quajtur ‘Ura e Drinit të Zi’, shërbimet e Policisë i kanë bërë shenjë ndalimi automjetit tip ‘Audi’, me drejtues shtetasin K. C., i cili nuk i është bindur urdhrit të tyre, por është larguar duke braktisur automjetin, në afërsi të të cilit u konstatuan disa emigrantë të paligjshëm.

Forcat ‘Shqiponja’ janë vënë në ndjekje dhe kanë bërë të mundur kapjen e tij në tentativë për t’u larguar në drejtim të Tiranës, me një automjet tip’ Benz’, me drejtues shtetasin L. A.   

Nga hetimet e kryera rezultoi se shtetasi K. C. do t’i ndihmonte emigrantët e paligjshëm që të kalonin kufirin në mënyrë të paligjshme, në drejtim të Kosovës, kundrejt fitimit, ndërsa shtetasi L. A. dyshohet se kishte rolin e shoqëruesit, me automjetin e tij.

Në përfundim të veprimeve u arrestuan në flagrancë shtetasit K. C., 28 vjeç, banues në Krujë dhe L. A., 25 vjeç, banues në Krujë.

Vijojnë hetimet për dokumentimin e plotë të kësaj veprimtarie kriminale.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kukës, për veprat penale ‘Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve’, kryer në bashkëpunim dhe ‘Mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të policisë së rendit publik’.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *