VIDEO alarmante/ Niveli i liqenit të Fierzës bie çdo ditë me 35 centimetra

Prej shumë ditësh po mbizotërojnë temperaturat e larta dhe moti relativisht i thatë ka ndikuar në shterimin e burimeve ujore.

Kjo gjë që ka shkaktuar rënie të ndjeshme të nivelit në liqenin e Fierzës, i të cilit po shënon rënie çdo ditë.

Aktualisht niveli i liqenit ka zbritur në kuotën 279 m mbi nivelin e detit dhe ne prurjet e tanishme që kanë reduktuar 60 metër kub ujë në sekondë, niveli bie çdo ditë me rreth 35 cm.

Bregu i boshatisur nga uji është shfrytëzuar më së miri nga banorët për të grumbulluar mbetje drusore që kanë sjellë prurjet dhe hapësirat e krijuara për kullotje të bagëtive.

Rrebeshet e shiut të rënë para disa ditëve nuk dhanë asnjë efekt në dy lumenjtë kryesorë, Drini i Bardhë dhe Drini i Zi, furnizuesit më të mëdhenj të Liqenit të Fierzës.

Situata e pazakontë hidrike ka detyruar KESH të alternojë punën në hidrocentralet e kaskadës së Drinit. Në Fierzë punohet me dy turbina të alternuara.

Thatësira që ka pllakosur Kukësin ka ndikuar ndjeshëm në pakësimin e furnizimit të banorëve me ujë të pijshëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Nexhipi karikon Kukësin: Slavia duhet kaluar

Sun Aug 23 , 2020
Drejtori sportiv i Kukësit, Nderim Nexhipi, ka folur në prag të ndeshjes që verilindorët do të luajnë në Europa League. Fillimisht ai foli për lëvizjet e bëra në merkato. ‘Kemi afruar lojtarë të cilët ishin të nevojshëm. Do shohim deri në fund se si do të shkojnë gjërat. Besoj se […]