VIDEO/ Ndotet Fierza, liqeni kthehet në kosh plehrash

Liqeni i Fierzës, atraksioni kryesor i turizmit në Kukës është shndërruar sërish në basenin grumbullues të mbetjeve urbane të verilindjes së vendit, Kosovës e Maqedonisë së Veriut.

Sasi të konsiderueshme mbeturinash, kryesisht mbetje plastike, janë shfaqur në breg dhe në sipërfaqen e ujërave të liqenit duke e ndotur atë.

Kjo situatë ne Fierzë është bërë e zakonshme në periudhat pranverë dhe vjeshtë. Ky fakt pranohet edhe nga drejtuesi i agjencisë së mjedisit në Bashkinë e Kukësit, Arben Palushi, i cili nuk nguron ta cilësojë situatën si katastrofike.

Projektet ndonëse ekzistojnë për pastrimin dhe ruajtjen e liqenit deri më tani nuk janë zbatuar dhe shpresat janë se qeveria Rama 3 të vërë në zbatim ato.

Aksionet e herë pas hershme për pastrimin e vijës liqenore duket se nuk japin efektin e tyre, ndërsa ndotja jo vetëm që dëmton turizmin por edhe ekosistemin e liqenit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

32 mijë shqiptarë të Kosovës, kaluan fundjavën në Shqipëri

Sun May 2 , 2021
32 mijë e 163 shqiptarë nga Kosova kanë vizituar Shqipërinë vetëm gjatë kësaj fundjave. Pandemia nuk i ndali për të vizituar Shqipërinë në këtë nisje të nxehtë të majit me temperatura të larta. Ambasadori i Shqipërisë, Qemal Minxhozi për mediat e Kosovës ka bërë me dije shifrën, ndërkohë ka theksuar […]