VIDEO/ Operacioni ‘Shigjeta’, goditja e fundit për kapitullimin e Serbisë

Në malin e Pashtrikut është përkujtuar operacioni ‘Shigjeta’ beteja e Koshares që hapi kanalin e komunikimit mes Kosovës dhe Shqipërisë gjatë luftës së vitit 1999.

Në 23 vjetorin e betejës së lavdishme, qindra luftëtarë të atyre viteve dhe të afërm të tyre janë mbledhur në majën e Pashtrikut për të kujtuar të rënët në detyrë.

Rtsh Kukësi ka sjellë një kronikë speciale nga kjo betejë që shënoi edhe nisjen e kapitullimit të Serbisë dhe fitores së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *