VIDEO/ Përkujtohet ‘Ambasadori i Hasit’, ushtaraku Ukë Hoxha

Read Time:43 Second

I cilësuar si ambasadori i Hasit, ushtaraku Ukë Hoxha në vitet 90 mori gradën kolonel, i pari në qarkun e Kukësit.

Kontributi i tij ishte i jashtëzakonshëm në drejtimin ushtarak dhe periudhat e ndryshme historike kombëtare e kanë dëshmuar ku mund të veçojmë luftën e Kosovës.

Para pak ditësh bashkia e Hasit e dekoroi pas vdekjes me titullin ‘Nder i Hasit’ pasi Ukë Hoxha lindi në fshatin Tregtan dhe aktiviteti i tij ushtarak në këtë zonë ishte i lartë.

Ndërkohë sot në përvjetorin e tij të parë organizata e ushtarakëve në lirim dhe ajo e veteranëve të luftës, si dhe familjarë të kolonelit Hoxha organizuan një aktivitet përkujtimor me pjesëmarrjen e miqve të tij, ushtarakëve rezervist dhe në lirim, por edhe të prefektit Zenel Kuçana dhe gjeneralit Kudesi Lame.

Vlerësimet dhe kujtimet nga ‘Babushi i Kosovës’ Kudesi Lame, për Ukë Hoxhën janë të panumërta.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Promovohet në Kukës libri i Preç Zogaj, ‘Një e tretë, dashuria’
Next post VIDEO/ 110 vjetori i shkollës së Kolesjanit, e para në Lumë