VIDEO/ Situatë e rëndë nga koronavirusi në Kukës, gazetarë e shoqëri civile ja hedhin fajin shtetit

Read Time:1 Minute, 3 Second

Situata e pandemisë në Kukës sa vjen e përkeqësohet.

Me 6 vdekje të deklaruara del në krye të zonave për numër të popullsisë referuar virusit Covid 19, pa llogaritur që një numër personash kanë vdekur për shkak të sëmundjes, por pa u paraqitur në spital për ndihmë.

Prefekti i Kukësit Zenel Kuçana thotë se strukturat edhe institucionet përgjegjëse janë në krye të detyrës për zbatimin e protokollit të Ministrisë së Shëndetësisë për të penguar përhapjen e pandemisë duke ushtruar presion edhe me gjoba për rastet dasmave dhe grumbullime të tjera.

Por  nuk mendojnë kështu shoqëria civile dhe gazetarët.

Për Lad Shehun, përfaqësues i shoqërisë civile në Kukës, sipas burimeve jo zyrtare, por që janë të dhëna të marra nga komuniteti kuksian, numri i viktimave dhe i të sëmurëve është shumë më i madh se sa ai që bëhet publik.

Sipas tij, duhet që shteti, institucionet përgjegjëse duhet të bëjnë punën e tyre, jo të mos bëjnë asgjë.

Edhe gazetari Bashkim Shala për përhapjen e pandemisë në Kukës bën përgjegjës institucionet si prefektura, policia, drejtoria e shëndetit etj.

Përhapja e pandemisë i dedikohet edhe edukimit të pamjaftueshëm të masës në përgjithësi, të njerëzve që mbushin tregun dhe kafenetë, që frekuentojnë ceremoni të ndryshme familjare pa respektuar masat e protokollit shëndetësor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Lajm i mirë/ Ndeshja Kukësi-Slavia transmetohet në RTSH
Next post Çuditë me shifrat e koronavirusit në Kukës/ Dje 12 raste, sot vetëm 1 rast