VIDEO/ Ulet në Aeroportin e Kukësit avioni i parë me 67 pasagjerë në bord

Read Time:1 Minute, 54 Second

Ulet për herë të parë avioni nga Zyrihu në Aeroportin Ndërkombëtar të Kukësit ‘Zayed-Flatrat e Veriut’.

Ky është udhëtimi i parë i një avioni, ndërsa 67 pasagjerë kanë mbërritur në Kukës nga porta e dytë e qiellit shqiptar.

Avioni u nis nga Zyrihu dhe u ul në aeroportin e Kukësit, dhe është fluturimi i parë direkt drejt aeroportit tonë.

Fluturimi i pare eshte bere nga kompania ajrore zvicerane Helvetic Airlines avioni i se ciles u ul sot në Aeroportin Ndërkombëtar të Kukësit (KFZ) duke filluar kështu fluturimet tregtare në aeroportin e ri të Shqipërisë. Fluturimi organizohet nga Operatori Turistik me bazë në Zurich, Illyrian Eagle.

Fluturimi i kthimit do të kryhet po sot, pas 1 ore e 30 minuta të kohës së përgatitjes për kthim për në Zurich.

Fluturimi i parë nga Zurich për në Kukës u prit nga një ceremoni mirëseardhjeje në pistë dhe një konferencë shtypi për mediat dhe të ftuarit.

Helvetic Airways është një kompani ajrore rajonale zvicerane me seli në Aeroportin e Zurich (ZRH) dhe shërben 34 destinacione në të gjithë botën, përfshirë Evropën dhe Afrikën Veriore, si dhe fluturime të planifikuara në emër të Swiss International Airlines dhe Lufthansa. Destinacionet përfshinin Bordo, Calvi, Larnaca, Gran Canaria, Lanzarote, Palma de Mallorca, Tenerife, Corfu, Heraklion, Kos, Rhodes, Shannon, Brindisi, Lamezia, Olbia, Prishtina, Shkupi, Ohri, Berni, Cyrihu, Birmingham, Manchester dhe Inverness.

Helvetic Airways u krijua në vjeshtën e vitit 2003, si një ribrandim dhe zgjerim i linjës ajrore ekzistuese Odette Airways, për të shërbyer në destinacionet në Evropën Jug-Lindore. Linja ajrore ishte transportuesi i parë buxhetor i Zvicrës aktualisht ka një flotë prej 14 avionësh duke filluar nga të gjitha nga Embraer që në total mund të transportojë 1,552 pasagjerë në të njëjtën kohë.

Aeroporti Ndërkombëtar i Kukësit ‘Zayed-Flatrat e Veriut’ ka një pistë prej 2.2 kilometrash dhe kullën e tij të vëzhgimit, ndërsa në pjesën e pistës, është projektuar të mbajë 3 aeroplanë njëkohësisht, ndërsa brenda një ore, 4 avionë mund të nisen nga Aeroporti i Kukësit.

Terminali zë një vend prej 3500 m2, ka 2 porta hyrëse dhe brenda tij një zonë muzeale përkujton luftën e Kosovës, e cila ishte gjithashtu pika fillestare e këtij aeroporti, si një dhuratë nga Emiratet e Bashkuara Arabe në ndihmë për refugjatët e luftës.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous post Nesër ulet avioni i parë me pasagjerë në Aeroportin e Kukësit, vjen nga …
Next post Fluks në doganën e Morinit, shqiptarët e Kosovës vijnë për pushime