76 vjetori i masakrës komuniste në Buzmadhe/ Axhami: Duhet të dënohen krimet e komunizmit!

Nga Shpëtim Axhami, Kreu i PLL

76 vjet më parë, kur komunizmi vazhdonte të shtronte rruget e pushtetit me gjak shqiptari, në moshën më të mirë pabesisht u masakruan 21 burra, patriotë, antikomunistë ne Buzmadhe të Kukësit.
Kriminale, ç’njerëzore të turpshme dhe të pafalshme këto akte makabre.
Shteti dhe çdo qeveri duhet me patjetër të vërë drejtësisë në vend, minimalisht duhet;

-Të dënohen krimet e komunizmit.
-Të gjenden eshtrat e të zhdukurve të pushkatuarve me gjygj dhe pa gjygj.
-Të bëhet dëmshperblim moral dhe material i kujtdo që u vra e u persekutua prej diktaturës komuniste.
-Te krijohen hapësira të nevojshme, për perfaqësuesit e kësaj shtrese për të qenë pjesë e pushtetit legjeslativ dhe atij ekzekutiv.

Lavdi dhe të paharruar patriotët antikomunistë të vrarë dhe masakruar barbarisht prej diktaturës komuniste me 26.09.1944 në BUZMADHE KUKES.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Kandidatët/ Flet kreu i PD Kukës: Mashtrimet e Gjicit dhe vendimi i parë i Bashës…

Sat Sep 26 , 2020
Partia Demokratike ka ndezur motorët e fushatës zgjedhore. Së shpejti kjo forcë politike do të ketë gati ekipin e ri me të cilët do të shkojë tek shqiptarët për të iu kërkuar besimin për fitoren plebishitare e cila pritet të ndodh me 25 prill. Do te jetë ky ekip qeverisës […]