• Tue. May 21st, 2024

Personazhe

  • Home
  • Djemtë e Lumës ‘pushtojnë’ shtëpinë e Beethoven-it në Vjenë-Shkruan Lad Rata

Djemtë e Lumës ‘pushtojnë’ shtëpinë e Beethoven-it në Vjenë-Shkruan Lad Rata

Rreth 60 përqind e territorit austriak përbëhet nga malet. Industria e drurit këtu luan një rol tejet të rëndësishëm në ekonominë e vendit. Rreth gjysmë milioni njerëz janë të punësuar…

Kopshti i vajzës

“Gjëja më e shtrenjtë për vajzat e Gorës janë lulet. Ato janë gëzim dhe pranverë, ëndërr dhe këngë, jetë dhe dashuri. Sapo ato pëlqejnë një djalë, nuk i flasin me…

E nisi duke larë pjata, historia e kuzhinierit që u vlerësua me çmimin e rëndësishëm në Angli

Shefi i kuzhinës Selman Haxhiu ka treguar historinë e tij të emigrimit dhe suksesit në Angli. Prej 10 vitesh, ai ushtron profesionin e kuzhinierit. Haxhiu tha se e ka nisur…

Nga historia e sportit në Kukës/ Kush është Fatmir Hasanpapa

Shkruan Naim Palushi Nuk mundem me lanë pa i shkrue dy fjalë për sportistin tropojan të viteve 80, i cili për disa vjet dha kontribut për sportin në Kukës. Quhet…

Valltari virtuoz lumjan, Ymer Shehu

Ymer Shehu, Shtiqën, Lumë. Figurë emblematike e folklorit të rrafshes së Lumës. Valltar, udhëheqës i valles së shpatave.

Mësuesja e muzikës Aishe Ademaj (Muja)-Nga Naim Palushi

E lindur dhe e rritur në qytetin e Kukësit. Familja e saj ka ardhur në vitet 60 nga Tropoja dhe është vendosur në qytetin tonë. Ishte nxënëse e klasës së…

DOSSIER/Një qytet me 850 milionë lekë! Si u ndërtua Kukësi i ri, 4 variantet e panjohura dhe “zhdukja” e Kukësit të Vjetër nga HEC Fierzë

Nga Kreshnik KUÇAJ/SCAN Në vitin 1961, Drejtorisë së Projektimit dhe Ndërtimit të Hidrocentraleve i vjen urdhëri për studimin e skemës së shfrytëzimit të lumit Drin për prodhim energjie elektrike. Varianti…

E la shkollën në klasën e 4-tërt, sot Selam Allaraj nga Topojani është ndër pastiçierët më të mirë në Venezia

Selam Allaraj është i riu nga fshati Topojan në Kukës, që është bërë shef pastiçerie në Venizia. Historia e tij fillon në klasën e katërt, kur e përjashtuan nga shkolla…

Nga Lusna, për Lusnën, me Lusnën…

Nga Qemal Çejku Ne kemi lindur në Lusën dhe unë e di mirë që truri i njeriut formatohet 6-9 vjetët e para të jetës. Por kurrë mos harroni se kush…

Osman Kastrati, berberi nga Kukësi që u bë blegtor! 50-vjeçari ngre fermë me 200 bagëti dhe 16 qen rrace

Osman Kastrati është motiv për të rinjtë që zgjedhin të punojnë me përkushtim dhe në mënyrë të veçantë. Adhurues i natyrës dhe kafshëve, ai ka ngritur një fermë me 200…