• Sun. Jun 23rd, 2024

Turizëm

  • Home
  • Qaramaria në malin e Pikllimës

Qaramaria në malin e Pikllimës

Shkruan Izet Durakut Morin! Qaramaria e dashur në malin e Pikllimës. Sipas shkrimtarit të jashtëzakonshëm lumjan, Miftar Spahija, doktoruar për letërsi në vitin 1940, në Itali, Qaramaria si fjalë vjen…

Vallja e Kukësit një pasuri e shpirtit të ndjeshëm artistik-Shkruan Besim Cengu

Deri në vitin 1993 ‘Vallja e Kukësit’ është quajtur ‘Suita lumjane’. Mbi këtë material muzikor e koreografik kanë punuar muzikantë me zë Zef Gruda, Hamdi Gjana, Aleksandër Lalo, Pandi Bello,…

Sezoni turistik në Kukës, qendrat shëndetësore në shërbim edhe të turistëve

Ardhja e sezonit veror ka shtuar masat në qendrat shëndetësore të qarkut Kukës, me qëllim ofrimin e shërbimit shëndetësor jo vetëm për banorët por edhe për turistët që zgjedhin këtë…

Media italiane: Kukësi, xhevahiri i fshehur mes maleve shqiptare

Media italiane ‘Meteo Giornale’ i ka kushtuar një shkrim qytetit të Kukësit, duke e cilësuar atë një vend magjepsës, ku çdo hap të sjell më pranë zbulimit të diçkaje të…

Adoleshenti udhërrëfyes në Kukës: Tunelet nëntokësore të kthehen në muze, tërheqin turistët

Ishte vetëm 12 vjeç, kur nisi të punonte si udhërrëfyes turistik në një rrjet tunelesh nën qytetin e Kukësit, ndërtuar gjatë komunizmit për të strehuar banorët në rast lufte. Prej…

‘Qyteti’ 11 kate nëntokën e Kukësit, Fevziu habitet: Sa i madh qenka!

Gazetari dhe moderatori i emisionit “Opinion” në Tv Klan na tregoi këtë të mërkurë Kukësin që nga traditat e mikpritjes deri tek tunelet e nëndheshme. E kur vjen fjala tek…

Novosej dhe Shishtaveci, dy fshatra që kanë bërë emër për harmoni

Shkruan Azem Parllaku Novosej dhe Shishtaveci janë dy fshatrat që kanë bërë emër për harmoni, bashkëjetesë, e tolerancë si rrallë kund tjetër. Sot të dy fshatrat janë bjerrur nga emigracioni.…

BBC: Kukësi qyteti i parë i nominuar për çmimin Nobel, po përdor historinë e tij për të joshur turistët

Nga Richard Collet-BBC Në kulmin e luftës në Kosovë, kjo zonë me 16,000 persona priti më shumë se 400,000 refugjatë. Tani, Kukësi po përdor historinë e tij unike të konfliktit…

Turizmi i bjeshkëve të Kukësit përtej fotografisë-Shkruan Azem Parllaku

I afirmuar si një dukuri tipike e qytetërimit të sotëm, turizmi po vlerësohet si një veprimtari me rëndësi ekonomike e shoqërore. Nëpërmjet këtij sektori të ekonomisë synohet të plotësohen kërkesat…

VIDEO/ Bie dëbora e parë në Shishtavec

Vendi është përfshirë nga një mot relativisht i ftohtë gjatë ditëve të fundit me dimrin, i cili më në fund ka ardhur me të gjitha tiparet e tij. Gjatë mbrëmjes…