• Sun. May 26th, 2024

Media italiane: Kukësi, xhevahiri i fshehur mes maleve shqiptare

Media italiane ‘Meteo Giornale’ i ka kushtuar një shkrim qytetit të Kukësit, duke e cilësuar atë një vend magjepsës, ku çdo hap të sjell më pranë zbulimit të diçkaje të bukur, emocionuese dhe unike.

Natyra e paprekur, historia, atraksionet, liqenet, gatimet tradicionale dhe aktivitete në natyrë janë disa nga pikat më të vlerësuara nga media italiane, e cila fton turistët ta kthejnë këtë qytete në destinacionin e tyre të ardhshme.

Shkrimi i medias italiane Meteo Giornale

I zhytur në zemër të Shqipërisë verilindore, në kufi me Kosovën, shtrihet Kukësi, një qytet që ka arritur të fitojë zemrat e shumë udhëtarëve, italianë dhe ndërkombëtarë. Ky destinacion magjepsës është bërë një destinacion i preferuar pushimesh në vitet e fundit, falë bukurisë së tij të jashtëzakonshme  dhe pamjeve piktoreske si dhe historisë së tij. Në vitin 2000, Kukësi i tregoi gjithë botës se çfarë do të thotë të kesh një zemër të madhe, duke mirëpritur qindra mijëra refugjatë gjatë luftës së Kosovës, një gjest solidariteti aq i thellë sa që e bëri atë të vetmin qytet në botë që është nominuar për Çmimin Nobel për Paqen.

Të vizitosh Kukësin do të thotë të kesh kontakt me një komunitet njerëzish që kanë vënë mbi gjithçka dashurinë për të tjerët. Është një përvojë që lë një gjurmë të thellë, një udhëtim që prek shpirtin dhe ofron perspektivë se çfarë do të thotë me të vërtetë të jesh njeri.

Qyteti i mikpritjes

I vendosur vetëm 60 km në perëndim të Tiranës, Kukësi ndodhet në breg të lumit Drin, duke ofruar pamje mahnitëse dhe një atmosferë të qetë. Pozicioni i saj strategjik e bën atë një qendër jetike për tregtinë lokale dhe rajonale. Megjithatë, nuk është vetëm rëndësia e saj ekonomike që e përcakton atë, por është edhe historia e saj e pasur, që daton në shekullin e 16-të, e cila i jep një bukuri të veçantë. Dokumentet historike dhe monumentet antike dëshmojnë për të kaluarën e lavdishme të qytetit, duke e bërë Kukësin një vend me interes të madh kulturor.

Me të mbërritur në qytet, do të përshëndeteni nga minarja e xhamisë, një simbol shpirtëror dhe përkushtimi, një homazh për mjeshtërinë shqiptare, një përvojë vizuale që prek shpirtin. Jo shumë larg, ka një muze të vogël, rojtar i historive dhe kujtimeve të kohëve të shkuara. Çdo objekt i ekspozuar, çdo artefakt tregon një histori unike që përbën identitetin e këtij destinacioni.

Të paharrueshme janë rrugët e tregut piktoresk vendas, me ngjyrat e tij të ndezura, aromat tërheqëse të erëzave dhe natyrën mikpritëse të njerëzve, duke krijuar një atmosferë të gjallë, një përvojë që stimulon dhe zgjon shqisat.

Ndërtesat magjepsëse me një shije paksa retro zbulojnë fragmente të jetës së përditshme. Këtu, kafenetë komode dhe një përzgjedhje e gjerë restorantesh ofrojnë gatime të shijshme të kuzhinës tradicionale shqiptare.

Atraksionet e paharrueshme për t’u vizituar në Kukës

Ndër atraksionet që nuk duhen humbur, spikatw Gjallica mali madhështor që ngrihen mbi 2000 metra, duke dominuar horizontin e Kukësit. Këto male, me shkëlqimin e tyre të egër dhe të paprishur, ofrojnë mundësi të pafundme për aktivitete në natyrë si hiking, ngjitje dhe kajak, duke e bërë çdo moment një aventurë të paharrueshme.

Në zemër të këtyre maleve fshihen Shpella e Gjelajt si gurë të çmuar. Të banuara nga njerëz që kanë zgjedhur jetën e thjeshtë dhe të rreptë të maleve, ato ofrojnë një pasqyrë magjepsëse në një realitet rural, larg ngutjes dhe nxitimit të jetës moderne. Janë vende zbulimi dhe aventure, ku çdo eksplorim ofron mundësinë për t’u zhytur në një botë të nëndheshme të mrekullive natyrore.

Ju sugjerojmë gjithashtu të vizitoni liqenin e Kukësit, një idil ujor në rrëzë të malit Gjallica. Ky trup ujor i krijuar nga njeriu ofron një shumëllojshmëri të gjerë aktivitetesh në natyrë si peshkimi dhe shëtitja me varkë, duke i lejuar vizitorët të lidhen me natyrën në një mënyrë argëtuese dhe relaksuese.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *