HISTORIA/ 16 vite nga vrasja në Greqi për flamur, e kuksianit Gramoz Palushi

Kanë kaluar 16 vjet nga vrasja barbare e Gramoz Palushit, tifozit shqiptar, të cilit i morën jetën në rrugicat e shtetit grek vetëm e vetëm pse mbajti flamurin kombëtar në dorë.

Ai u sulmua dhe u ther nga një grek (me banim ne Ccikago) për faktin se po festonte fitoren e kombëtares shqiptare të futbollit ndaj asaj greke.

Në ishullin Zakinthos, 20-vjeçari shqiptar Gramoz Palushi kishte dalë të festonte, por u godit për vdekje me thikë nga 22-vjeçari greko-amerikan Panajotis Kladhis.

Vrasësi Kladis u dënua me 22 vjet burg nga Gjykata greke.

Palushi u nderua si hero në Shqipëri, ndërkohë që edhe disa nga lojtarë të kombëtares shqiptare shkuan për ngushëllim në familjen e tij.

Edhe pse kanë kaluar 16 vite, 4 shtatori i 2004 nuk do harrohet kurrë për këtë ngjarje të rëndë, por edhe për fitoren e Shqipërisë.

Edvin Murati dhe Adrian Aliaj u bënë heronj kombëtarë në zemrat e gjithë shqiptarëve kudo në botë, teksa me golat e tyre të shkëlqyer bënë që Shqipëria të gjunjëzonte Greqinë. Shqipëria kundër Greqisë ishte një sfidë e shumëfishtë, që dilte jashtë planit sportiv.

Kunjave midis dy vendeve iu shtua edhe armiqësia e shpallur midis dy trajnerëve gjermanë, Hans Peter Brigelit të Shqipërisë dhe Oto Rehagelit të Greqisë.

Ky i fundit, vetëm dy muaj më parë, e kishte udhëhequr kombëtaren helene drejt një mrekullie të pabesueshme, titullit kampion Evropë në Euro 2004, zhvilluar në Portugali. Greqia doli e pamposhtur në dy përballje me Portugalinë, me Spanjën, Francën e Çekinë, por u gjunjëzua pikërisht atje ku ndoshta do ta dëshironte më pak, në stadiumin kombëtar ‘Qemal Stafa’ të Shqipërisë.

Humbja ishte një poshtërim i vërtetë për tifozerinë greke, e cila u irritua edhe më tepër nga festa e emigrantëve shqiptarë në Greqi, të cilët dolën rrugëve me flamujt kuqezi, duke brohoritur për triumfin, pa e ditur fundin e hidhur të tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

FOTO/ Radhë të gjata në Morin, mijëra shqiptarë të Kosovës drejt bregdetit

Sun Sep 6 , 2020
Qindra mijëra Shqiptarë të Kosovës drejt Shqipërisë. Edhe këtë të diel qind mijëra shqiptarë të Kosovës janë nisur drejt bregdetit shqiptar. Siç edhe po shihet tek pikë kalimi kufitar në Morinot shihen pesë kolona automjetesh për të hyrë në Shqipëri. admin See author's posts