Pas republikanëve dhe LSI-së, kuksiani Ylli Shehu shkon me Ramën

Fillimisht doli deputet në Kamzë, duke kandiduar nën siglën e Partisë Republikane.

Ylli Shehu, mundi të mbledhë votat e kuksianëve dhe dibranëve në bashkinë e dytë të Tiranës dhe zonave përreth duke mundur që të futet në parlament nën siglën e PR-së.

Edhe pse ndjenji për disa kohë në parlament, me ikjen e PD-së nga pushteti edhe Shehu mendoi që të mos qëndrojë gjatë në opozitë.

Majin e vitit 2015, Ylli Shehu do të braktiste opozitën dhe do ti bashkohej qeverisë, ku bënte pjesë dhe LSI-ja nga viti 2013 deri në vitin 2017.

Pasi shijoi 2 vite pushtetin me LSI-në, Shehu vazhdoi sërish dhe kandidoi në zgjedhjet e vitit 2017, por duke mos arritur që ti bashkohet parlamentit, pasi nuk fitoi dot.

Por edhe pse ishte në opozitë, duket se fati do ti trokiste në derë.

Shkurtin e vitit 2019, opozita, ku tashmë bënte pjesë dhe LSI-ja, do të digjte mandatet e saj duke braktisur parlamentin. Kështu që Edi Rama ngeli vetëm me ushtarët e tij në sallën e Kuvendit.

Atij i duhej edhe një opozitë fasadë sa për tu thënë ndërkombëtarëve që ka me kë të bëjë muhabet në parlament.

Një ndër kandidatët për deputetë që pranoi të merrte mandatet e djegura nga opozita, ishte edhe kuksiani Ylli Shehu. Ky i fundit u fut në parlament, duke zënë një karrige. Kështu Shehu u kthye sërish si ligjvënës.

Por kthimi i tij në parlament dhe shpëtimi i Edi Ramës në disa raste, bën që kreu i PS-së tani ti kthejë borxhin.

Rama ka vendosur që Ylli Shehun ta fusë në ‘gjirin’ e PS-së dhe ta hedhë në fushë sërish në Tiranë, e prap në zonën e Kamzës, ku ai mori fillimisht dhe votat për tu bërë deputet.

Kështu pas republikanëve të Mediut, LSI-së së Kryemadhit, tani Ylli Shehu ka vendosur që të provojë fatin e tij me Edi Ramën.

A do ja dalë të jetë sërish në parlament, kjo mbetet për tu parë pas zgjedhjeve të 25 prillit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Kapen 3 persona në Morin, policia sekuestron 1 armë zjarri

Mon Feb 22 , 2021
Policia ka arrestuar në pikën kufitare të Morinit shoferin e një mjeti dhe dy pasagjerët, pasi gjatë kontrollit në makinë janë gjetur dhe sekuestruar një armë zjarri pistoletë dhe 17 fishekë luftarak. Burimet nga policia bëjnë me dije se gjatë kontrollit të kryer në vijën e dytë, në kroskotin e […]