Kapet në doganë, po trafikonte 5 sirianë drejt Kosovës

Një person është arrestuar në pikë kalimin kufitarë Vermicë, pasi që i njëjti dyshohet se me automjetin e tij, ka trafikua pesë shtetas sirian.

I dyshuari pas intervistimit, me vendim të prokurorit dërgohet në mbajtje.

‘Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar, pasi që i njëjti dyshohet se me automjetin e tij, ka kontrabanduar pesë shtetas sirianë i dyshuari pas intervistimit, me vendim të prokurorit dërgohet në mbajtje’, thuhet në njoftimin e Policisë së Kosovës.

Viteve të fundit, rajoni, duke përfshirë Kosovën dhe Shqipërinë, ka pasur probleme me refugjatë sirianë të cilët e kanë përdorur rajonin për rrugë transit.

Ndërkohë kufiri Shqipëri- Kosovë prej disa kohësh është kthyer si një pike e preferuar e kontrabandisteve për kalimin e emigrantëve sirianë, marokenë, palestinezë, nga Shqipëria për në Kosovë e më pas për në vendet e BE-së.

Kohë me parë 3 shtetas shqiptarë janë ndaluar nga Policia e Kosovës në Vërmicë, pasi kaluan ilegalisht 24 emigrantë sirianë nga Shqipëria drejt Kosovës, ndërsa një tjetër është shpallur në kërkim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Portieri i Partizanit refuzoi/ Çfarë po ndodh në kampin e Kukësit

Mon Aug 17 , 2020
Kukësi është duke vijuar përgatitjet në kuadër të Europa League në Tropojë. Verilindorët po punojnë në merkato, duke prezantuar disa lojtarë, mes tyre edhe portierin e ri Angelos Tafa. Duket se te Kukësi nuk kanë qetësi dhe siguri për katërkëndëshin, ndërsa janë duke kërkuar një portier me eksperiencë. Javë të […]