Turkesha që jetoi 50 vjet në Bicaj të Lumës

Nga Petrit Palushi

(Selime Halil Bogdani, bashkëshortja e klerikut të njoftun Sheh Ali Bogdani)

Sheh Ali Bogdani e njohu në Adana të Turqisë, u martuan dhe në vitin 1925 erdhën në Bicaj. Thonë se qe grua zonjë, në kuptimin më të plotë të fjalës, derdhte dritë e mirësi prej shpirti.

Në ditën e festës nacionale të Turqisë vishej me tesha të kuqe, në nderim të festës.

Nuk e thirrnin me emnin e saj, Selime, por Anadolle. Ka vdekë në vitin 1975.

N’anën tjetër, bashkëshorti i saj Sheh Ali Bogdani, qe si me thënë, personifikimi i naltësisë njerëzore.

Sipas Prof. Ramadan Sokoli:

‘Sheh Ali Bogdani mendjen e rrezatonte vetëm në heshtje. Rrethanat e jetës më kanë sjellë përpara njerëz të zgjedhur dhe të rrallë për mua, të cilët natyrisht e kanë pasurur botën time, flas për botën time shpirtërore.

Një ndër këta njerëz të rrallë ishte edhe Sheh Ali Bogdani. Sheh Ali Bogdani më tërhoq në radhë të parë me pamjen e jashtme.

Kishte diçka prej atyre hierarëve të Biblës, domethënë ishte krejt i zbardhur, mjekërbardhë’

(Një intervistë e v. 1997, dhënë autorit të këtyre radhëve’)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Përleshje mes dy të rinjve në Krumë, goditet edhe policia

Wed Mar 17 , 2021
Arrestohet një 22 vjeçar në Has pas një konflikti me një 17 vjeçar. Por pas ndërhyrjes, ai ka kundërshtuar edhe punonjësit e policisë. Njoftimi i Policisë së Kukësit: U konfliktua për motive të dobëta me një shtetas dhe kundërshtoi punonjësit e Policisë, arrestohet në flagrancë 22-vjeçari. Specialistët për Hetimin e […]