Vatra të reja me COVID në Kukës, sot 8 raste të reja

Kukësi vazhdon të jetë një vatër e nxehtë e koronavirusit.

Në 24 orët e fundit janë shënuar 8 raste te reja me Covid në Kukës dhe nga  autoritetet shëndetësore klasifikohen si vatra të reja, pasi të infektuarit janë konstatuar në tre familje.

Mësohet se 3 prej të 8 të infektuar me koronavirus janë të shtruar në spitalin infektiv në Tiranë ndërsa të tjerët janë të karantinuar dhe gjendja e tyre për momentin është e qëndrueshme.

Njësia e Kujdesit Shëndetësor Publik  Kukës vazhdon me marrjen e tamponët sipas raportimeve dhe gjurmimit të kontakteve që personat e prekur kanë patur.

Por rritja e rasteve nuk po shoqërohet me ndërgjegjësim të qytetarëve të cilët vazhdojnë të tregohen indiferentë ndaj masave mbrojtëse dhe ende nuk janë të ndërgjegjësuar sa duhet për rrezikun e infektimit, pavarësisht shtimit të rasteve nga dita në ditë.

Përdorimi i maskave apo ruajtja e distancimit fizik, nuk respektohet në mjedise publike apo në mjediset e mbyllura. Kujtojmë se prej më shumë se tre javësh Kukësi i është kthyer zonës së kuqe me Covid-19.

Aktualisht, në Kukës  janë aktivë me koronavirus 37 persona.  Sakaq, situata më Has dhe Tropojë paraqitet pa probleme me COVID -19.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

FOTO/ Kukësi, destinacion turistik për të apasionuarit e natyrës

Fri Jul 10 , 2020
Kukësi me bukuritë natyrore që e rrethojnë dhe monumentet e kulturës është kthyer në një destinacion turistik gjatë sezonit të këtij viti. Të shumtë janë turistët vendas e të huaj, të apasionuar pas ngjitjeve në mal, ku kanë shijuar bukuritë e bjeshkëve. Drejtuesi i guidës turistike të qytetit të Kukësit, […]