• Mon. May 27th, 2024

Turizmi ne Kukes

  • Home
  • Turizmi i bjeshkëve të Kukësit përtej fotografisë-Shkruan Azem Parllaku

Turizmi i bjeshkëve të Kukësit përtej fotografisë-Shkruan Azem Parllaku

I afirmuar si një dukuri tipike e qytetërimit të sotëm, turizmi po vlerësohet si një veprimtari me rëndësi ekonomike e shoqërore. Nëpërmjet këtij sektori të ekonomisë synohet të plotësohen kërkesat…

Zhvillimi përmes turizmit malor në zonat e Kukësit-Nga Azem Parllaku

Perspektiva e ardhshme përmes turizmit malor është një prej mundësive të zhvillimit të njërës prej zonave të qarkut të Kukësit, në të cilën përfshihen njësitë administrative Shishtavec dhe Topojan. Edhe…

Këshillat e ekspertëve/ Këto janë arsyet se pse duhet të vizitoni Kukësin

Nuk ka asgjë më të bukur se të zgjohesh një mëngjes në një vend ku askush nuk ju njeh, të gjesh vetën në rrugë të paeksploruara, e rrethuar nga një…

Gjallica, gjeneratori i turizmit në Kukës, ja çfarë dhe si duhet investuar

Gjallica e Lumës ka disa vite që është kthyer në njërin nga atraksionet turistike të Shqipërisë. Çdo javë në majën e tij ngjten nga dy ose tre grupe turistësh në…

VIDEO/ Pritet një sezon i mbarë turistik në qarkun Kukës

Vitet e fundit edhe zona të ndryshme të Kukësit janë vënë në epiqendër të turistëve, si vendas dhe të huaj. Përveç Valbonës, që frekuentohet prej vitesh, edhe Gjallica, si dhe…

Ish-turizmi i shkatërruar i Kukësit/ Godina e braktisur që prej vitit 1996

Ish-Turizmi i ri në qytetin verilindor është cilësuar si një prej objekteve më të bukura në vend, por që sot është shkatërruar plotësisht, duke mohuar zhvillimin e turizmit, edhe pse…

VIDEO/ Turizmi, Kukësi në vëmendje të turo-operatorëve të ndryshëm

Me afrimin e stinës së verës, Kukësit priten ti rikthehen edhe turistët. Vitet e fundit, turizmi duket se është ringjallur në Kukës, me grupe të ndryshme që kanë bërë ecje…

VIDEO LAJM/ Kukësi i bukur

Ju përshëndesim me këto pamje të bukura nga Kukësi!

‘Festa e Bjeshkëve’, Klosi nga Kukësi: Mundësi për turizëm në 12 muaj

Mes këngëve e kostumeve popullore u zhvillua për të dytin vit ‘Festa e Bjeshkëve’ në Kukës. Ministri i Turizmit Blendi Klosi e konsideroi një mundësi më shumë për të tërhequr…

VIDEO/ Ndotet Fierza, liqeni kthehet në kosh plehrash

Liqeni i Fierzës, atraksioni kryesor i turizmit në Kukës është shndërruar sërish në basenin grumbullues të mbetjeve urbane të verilindjes së vendit, Kosovës e Maqedonisë së Veriut. Sasi të konsiderueshme…