Koronavirusi/ Sot 2 raste në Has, zero në Kukës

As rasteve të shumta të ditës së djeshme në Kukës, sot sipas ministrisë së Shëndetësisë nuk ka asnjë rast.

Ndërkaq janë shënuar 2 raste në Has.

Deklarata e plotë e ministrisë së Shëndetësisë:

Ju informojmë lidhur me situatën epidemiologjike në 24 orët e fundit të COVID19 në Shqipëri:

Janë kryer 1407 testime në 24 orët e fundit, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 301 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.

Janë shëruar 58 qytetarë, duke e çuar në 10225 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

144 raste në Tiranë,

30 raste në Korçë,

27 raste në Fier,

26 raste në Vlorë,

12 raste në Berat,

10 raste në Elbasan,

7 raste në Durrës,

6 raste në Gramsh,

5 raste në Patos,

4 raste në Kavajë,

3 raste në Dibër, Roskovec,

2 raste në Shkodër, Devoll, Has, Mallakastër, Sarandë, Tepelenë, Klos, Skrapar, Ura, Vajgurore,

1 ras në Krujë, Kamëz, Gjirokastër, Pogradec, Bulqizë, Memaliaj.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe ‘Shefqet Ndroqi’ po trajtohen 255 pacientë, 22 në terapi intensive nga të cilët 5 pacientë janë të intubuar.

Në 24 orët e fundit, me gjithë përpjekjet e mjekëve, fatkeqësisht e kanë humbur betejën me COVID19, një 56 vjeçare nga Fieri, një 60 vjeçare nga Lezha, një 69 vjeçare nga Tirana dhe një 73 vjeçar nga Korça.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet me një thirrje secilit prej jush: Tregoni kujdes me respektimin e rregullave sepse shkujdesja e vërejtur favorizon përhapjen e virusit, i cili po prek çdo moshë, pa dallim.

Përdoreni maskën kudo në ambientet jashtë shtëpisë, ruani distancën dhe kujdesuni për higjienën.

Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga COVID19.

Telefononi në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes, për sherbim psikologjik te specializuar dhe të sigurt si dhe për çdo informacion tjetër rreth COVID19.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

Si i largojnë të rinjtë nga Shqipëria-Nga Altin Gjeta

Tue Oct 20 , 2020
Nje i ri ose e re mbaron studimet me rezultate shume te mira, por nuk gjen dot pune as ne kompani private as ne shtet sepse nuk ka eksperience pune. Ndersa Mirel Mertiri dhe Klodian Zoto krijojne nje kompani nga hici sot, aplikojne per koncensionin e trajtimit te mbetjeve neser, […]